• ساعت : ۱۲:۲۱:۴۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۱۱/۳۰ 
گرنت شمس تبریزی دومین فراخوان گرنت مشترك ایران و تركیه در مؤسسه نیماد- سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

سومین فراخوان ط‌رح‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران– جمهوری ترکیه در قالب همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  (MSRT)اعلام شد.  

این فراخوان به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز فراخوان اول و دوم طرح‌های پژوهشی ایران و کشور ترکیه در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بنا به اعلام رضایتمندی طرفین بویژه با درخواست توبیتاک اعلام می‌شود. فراخوان اول بر اساس تفاهم­نامه همکاری بین شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (TÜBİTAK) و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (MSRT) و با استقبال قابل توجه پژوهشگران دو کشور اجرا گردید که در قالب این برنامه تعداد ۴۲ طرح بعد از تایید نهایی توسط داوران هر دو طرف معرفی و مورد حمایت قرار گرفت.

در فراخوان دوم موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (NIMAD) به نمایندگی از  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حمایت از طرح‌های منتخب حوزه علوم پزشکی به این فراخوان پیوست تا زمینه­‌های همکاری های علمی و پژوهشی متقابل پژوهشگران دو کشور را در حوزه‌­های علوم پزشکی، درمان و بهداشت و نیز امکان ایجاد یک همکاری متقابل سه جانبه را فراهم آورد که جزییات آن در اینجا آمده است. هم‌اکنون فراخوان سوم حمایت از طرح‌های مشترک ایران و ترکیه تحت عنوان <<فراخوان شمس تبریزی>> که مؤسسه نیماد برای دومین بار در آن مشارکت دارد اعلام می‌شود.

در فراخوان مؤسسه نیماد محققین و اعضای هیات علمی شاغل در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات آموزشی یا تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (که دارای عضویت در سامانه https://isid.research.ac.ir هستند) بعد از حصول توافق با یکی از محققین و اعضای هیات علمی مراکز تحقیقاتی یا دانشگاه‌های ترکیه و تهیه پروپوزال مشترک نسبت به بارگذاری آن در وبگاه‌های ویژه (به عنوان مجریان اصلی) اقدام خواهند کرد. بعد از طی روال داوری توسط کمیته‌های داوری طرفین، طرح‌های نهایی توسط کمیته‌ای مشترک انتخاب خواهند شد.

اطلاعات و قوانین حاکم بر این طرح‌ها جهت دسترسی محققان زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشانی زیر قابل دسترسی است:
http://www.cissc.ir
 اطلاعات این فراخوان جهت دسترسی محققان ترکیه‌ای در نشانی زیر قابل دسترسی است:
https://www.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/uluslararasi/ikili-isbirligi-destekleri/2535/icerik-2535-iran-bilim-arastirma-ve-teknoloji-bakanligi-msrt-ile-ikili-isbirligi-programi   
 
شروع فراخوان 
شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ (۱۹ فوریه ۲۰۲۲)

آخرین مهلت ثبت آن‌لاین پروژه 
برای پژوهشگران ترکیه‌ای: دوشنبه ۳۰ می ۲۰۲۲، ساعت ۱۷:۳۰ به وقت محلی 
برای پژوهشگران ایرانی: دوشنبه ۹ خردادماه ۱۴۰۱، ساعت ۲۳:۵۹ به وقت محلی 

زمینه‌های موضوعی و گرایش‌های مورد حمایت مؤسسه نیماد 
بیماری‌های غیرواگیر (NCD)
بیماری‌های عفونی نوظهور (از جمله COVID-19)
پژوهش‌های نظام سلامت (Health System Research)
* بدیهی است پروپوزال‌هایی که درباره موضوعات فوق نباشند رد سریع (fast reject) می‌شوند. 

مدت زمان انجام پروژه
۱۸ ماه

متقاضیان واجد شرایط برای اقدام در مؤسسه نیماد
پژوهشگر اصلی، باید در حال حاضر به عنوان هیات علمی در یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (واجد پروفایل در سامانه علم‌سنجی اعضای هیأت علمی دانشگا‌ه‌های علوم پزشکی کشور) باشد. اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی جهت اطلاع از شرایط به فراخوان وزارت علوم مراجعه کنند.
افرادی که طرح مصوب قبلی در مؤسسه نیماد دارند می‌توانند در این فراخوان نیز طرح ارایه دهند هرچند تعداد همکاری در کل طرح‌های تحقیقاتی مصوب و یا در حال داوری آنها نباید بیش از ۷ طرح باشد.

برای کسب اطلاع از شرایط محقق(ان) ترکیه‌ای به لینک ذیل مراجعه شود
https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/3125/1071_arastirma_projeleri_surec_dokumani.pdf)


شاخص‌های ارزیابی
سازمان‌های حمایت کننده طرح‌های پیشنهادی را با توجه به معیارهای زیر ارزیابی می‌کنند:
برتری و اولویت علمی / فنی
روش‌شناسی (روش تحقیق)
مدیریت پروژه
اهمیت و ضرورت پیامدهای همکاری بین‌المللی

میزان حمایت مالی
سقف حمایت مؤسسه نیماد از این طرح‌ها برای هر طرح معادل ۱۵۰ میلیون تومان است و حداکثر ۵ طرح مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.
سقف حمایت توبیتاک معادل ۴۵۰ هزار لیر ترکیه است.
میزان حمایت درخواستی از توبیتاک می‌بایست در فرم آن‌لاین ارسالی به مؤسسه نیماد در قسمت «اعتبار از سایر نهادها» به قیمت ریال روز درج شود و عینا مطابق با درخواستی باشد که محقق ترکیه به توبیتاک ارایه می‌کند.

طول بازدید علمی
برای هر پروژه، کل مدت بازدید علمی از یک طرف به طرف دیگر (از ایران به ترکیه یا از ترکیه به ایران) بیش از ۶۰ روز در سال نخواهد بود که در هزینه‌های طرح قابل محاسبه و تامین اعتبار خواهد بود.


نحوه ثبت‌نام و ارسال طرح 
اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق سامانه موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (NIMAD): http://rms.nimad.ac.ir   با تکمیل فرم آن‌لاین و ارسال فرم پروپوزال، فرم اخلاق و تکمیل فرم آن‌لاین هزینه که همگی در نشانی مذکور قابل دستیابی است.

لازم به تذکر است مؤسسه نیماد هزینه پرسنلی را فقط در شرایطی که همکاران هیچ رابطه استخدامی و حقوقی با سایر نهادها نداشته باشند مورد حمایت قرار خواهد داد (جدول هزینه پرسنلی).

در فرم آن‌لاین بودجه در سامانه مؤسسه باید بودجه کل و ریز هزینه‌ها نوشته شود و به ازای هر ردیف هزینه مشخص شود که نهاد تامین کننده بودجه، مؤسسه نیماد و یا توبیتاک است. مقادیر بودجه حتما باید منطبق بر میزان کاری که در هر کشور انجام می‌شود و در مورد ترکیه با هماهنگی محقق اصلی در ترکیه باشد. در نظر داشته باشید میزان هزینه‌ درخواستی محقق ترکیه از سازمان توبیتاک باید در مبلغ درخواستی کل لحاظ شده و به مؤسسه نیماد ارایه شود. به عبارتی دیگر بودجه کل طرح عبارت است از مجموع حمایت درخواستی از مؤسسه نیماد + معادل ریالی حمایت درخواستی از سازمان توبیتاک (بدیهی است عدم ارایه اطلاعات دقیق بودجه می‌تواند منجر به عدم بررسی طرح شود).

پژوهشگران کشور ترکیه از طریق لینک  http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr

پژوهشگران مؤسسات و دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سامانه دانشگاه تبریز: https://cisc.msrt.ir/fa


اطلاعات تماس برای محققان ترکیه
سازمان توبیتاک: سرکار خانم Gözde YURTTAGÜL، بخش همکاری‌های بین‌المللی توبیتاک

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0